MASAK Eski Başkan Yardımcısı Dilan Polat ve Engin Polat’ın Şirketlerinin İç Yüzünü Anlattı

Son dönemde sosyal medya üzerinden ünlü olarak iş dünyasına adıma atan Polat çifti gündemi çok meşgul ediyor. Gösterişte kantarın topuzunun kaçmasıyla, çift hakkında sosyal medyada ortaya atılan iddialar eş zamanlı oldu. Haliyle biriken tepkiler de MASAK gibi ‘kara para aklama’ açısından en detaylı kurumu hareket geçirdi. MASAK’ın eski yöneticisi, Dilan ve Engin Polat’ın iş yerlerini, içeriklerini anlatırken, tüm yapılanlara ve yapılabilme ihtimali olan usulsüz işlemlere dair bilgi verdi.

Mali Suçları Araştırma Kurulu MASAK’ın eski Başkan Yardımcısı Dr. Ramazan Başak, lüks yaşantısıyla göze batarak “kara para aklama” iddialarıyla sarsılan Dilan ve Engin Polat çiftiyle ilgili iddiaların içeriklerini anlattı.

Polat çiftinin el konulan şirketleri hakkında ne olacağını anlatan Başak, ‘MASAK tedbir almazsa siz inceleme yaparken servetlerini kurtarabilirler’ açıklaması dikkat çekti. 

Sözcü TV’de gazeteci İpek Özbey ile Özel Röportaj yapan Başak, MASAK’ın haklarında soruşturma başlattığı Dilan Polat ve Engin Polat için sürecin nasıl işleyeceğini anlatırken, tedbir alınmadığında neler yaşanabileceğini de anlattı.

MASAK Eski Başkan Yardımcısı’nın akıl almaz kara para aklama olayını anlattığı bölüm. Kara para aklama yapanların yöntemlerinin sürekli değiştiğini de açıkladı.

Polat ailesinin şirketlerinin tek elden yönetildiğini anlatan Başak, tedarikçi firmaların da niteliklerini açıkladı.

Başak, ‘Polat ailesi ve yakınlarına ait olan 16 şirketin ortak bir özelliği var. Tek elden yönetiliyor. Daha çok Engin Polat ve Dilan Polat’ın hakimiyetinde ve etkinliğinde yürütülüyor. Tedarikçi olarak nitelendirilen şirketlerin ortak özellikleri de gerçek bir mal alışı gerçekleştirebilecek bir niteliğe sahip değiller’ dedi.

Başak’ın verdiği örneklerde Engin Polat’ın Milda Gayrimenkul Otomotiv şirketinin 2022 yılında 1 milyon TL sermaye ile kurularak 2023 yılında kısa sürede sermaye artırımı yarak 199 milyon ilaveyle 200 milyon TL’ye çıkmasının “çok büyük bir artış” olduğunu belirtiyor.

Dilan ve Engin Polat’ın ortaklık yapıları değiştirilmiş 3 şirket olduğu  görülürken, bunlar tedarikçi yapıda şirketler oluyor. Şirketlerin biri 1 milyon, diri 200 bin lira ve diğeri de 50 bin sermayeli şirketler ve 2 Özbek ile bir İranlı ortakları bulunurken şu anda tasfiye halinde görülüyor.

MASAK’ın vergi müfettişlerinin yaptığı düşünülen kara para aklamayla ilgili rapora dair mahkeme ve savcılık dışında herhangi bir merci bozma kararı alamıyor.

Polat çiftinin mallarına el koyulduğu ve yurt dışına çıkış yasağı ile ilgili süreci muhtemelen MASAK’ın başlattığı düşünülürken, kara para aklama, terörizmin finansmanıyla ilgili bulgularda MASAK bu işlemleri devreye alıyor. Böyle bir tedbir alınmadığı takdirde, para kaçırabiliyor.

Genel seçim öncesinde dikkat çeken sosyal medya hesabı Muhammed Yakut’un yakalanma ve serbest kalma süreci de yakından izlenmişti. Bu hesaptan Dilan Polat ve eşi Engin Polat hakkında ortaya atılan iddialar aslında fitilin ilk ateşini yakan açıklamalar olmuştu. Yakut’un iddiaları içinde Polat çiftinin “mail order yoluyla kara para aklaması” bulunuyordu.

Geçen yıllarda Kapalıçarşı’da da çok söylenen bu yöntemleri Yakut, gazeteci Erk Acarer’in yayınında, ‘Engin Polat ile Dilan Polat ne iş yapıyor biliyor musun? Mail order yapıyor kuyumculuk üzerine’ şeklinde öne sürmüştü.

Eski MASAK Yetkilisinin Dilan Polat ve Engin Polat Hakkında Açıklamalar Yaptığı Yayının Tamamını Buradan İzleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx