Miss Universe’ün ilk büyük beden modeli! ‘Bana balina dediler ama neler yaşadığımı bilmiyorlar’

Derleyen: Buse Bulat / Milliyet.com.tr
Miss Universe’de yarışan ilk büyük beden manken Jane Dipika Garrett (22), bu ayın başlarında El Salvador’da düzenlenen yarışmada Nepal’i temsil etti. Dünyanın dört bir yanından gelen 90 yarışmacı arasından ilk 20’ye giren güzellik kraliçesi sahneye çıkarken ‘belirli güzellik standartlarına uymayan kıvrımlı bir kadın’ olduğunu söyledi.

“BİR DÖNÜM NOKTASIYDI”

Fox News’a konuşan Garrett, “Seyirciden en büyük alkışı ben aldım. Bu kendimi çok iyi hissettirdi çünkü hem benim için hem de toplum için farklı bir şey gördükleri, gerçek beden güzelliğini gördükleri bir dönüm noktasıydı” ifadelerini kullandı.

Model, seyircilerin olumlu tepkisine rağmen, internette aldığı acımasız yorumların miktarı karşısında şoke olduğunu da dile getirdi.

“OBEZİTEYİ TEŞVİK ETMEKLE SUÇLANDIM”

Instagram’da 298 bin takipçisi bulunan Garrett, kendisine ‘balina’ diyen ya da vücudunun ‘iğrenç’ olduğunu söyleyen yorumlar aldığını, ‘obeziteyi teşvik etmekle’ suçlandığını ve ‘spor salonuna gitmesi’ yönünde mesajlar yazıldığını söyledi.

Nefret dolu yorumlara karşılık veren Jane, şöyle konuştu:

Benim hikayemi bilmiyorlar. Neler yaşadığımı bilmiyorlar. Polikistik over sendromum (PKOS) var. Bunun bir sonucu olarak kilo aldım. PKOS’un bir sonucu olarak yorgunluk ve beyin sisi de yaşıyorum. Yan etkileri azaltmak için mümkün olduğunca ‘düşük stresli bir yaşam tarzı’ sürdürmeye çalışıyorum. Bunun için meditasyon yapıyorum, olumlama cümleleri kuruyorum ve dengeli besleniyorum. Eleştirilerin üstesinden gelmeye kararlıyım ve bu olumsuz yorumlar, o insanların kendi sorunu.

“BİR DİLİM PASTAYA BAKARAK KİLO ALABİLİRİM”

“Sadece bir dilim pastaya bakarak birkaç kilo alabilirim” diyerek şaka yapan ünlü isim, kendisine olan saygısının
düştüğünü ve yeniden ‘olumlu bir zihniyete sahip olmayı öğrenmesi’ gerektiğini de sözlerine ekledi.

Çocukluğundan beri hep modellik yapmak istediğini söyleyen Jane Dipika Garrett, kendisini okuldaki ‘çok zayıf’ diğer kızlarla kıyasladığı için ruh sağlığının bozulduğunu açıklayarak; gelecekte ‘kıvrımlı’ kadınlar için kendi kıyafet serisini yapmak istediğini paylaştı.

PKOS NEDİR?

Polikistik over sendromu (PKOS), kadınlarda yumurtalıklar içerisinde bulunan ve genellikle iyi huylu birçok kist şeklinde ortaya çıkarak, kişide aşırı tüylenme, adet düzensizliği, sivilceye neden olan hastalıktır. Her 10 kadından birinde görülebilen polikistik over sendromu (PKOS), genetik olduğu düşünülen bir yumurtlama problemidir. Belirtileri kist sayısına ve şiddetine bağlı olarak farklılık gösterir. PKOS tedavi edilmediği durumda birçok hastalığın oluşumuna yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir