‘Seçim işbirliği’nde son viraj 

Ayşegül Kahvecioğlu – Bu kapsamda İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Erzurum, Denizli, Bursa, Aydın, Balıkesir, Mardin, Muğla, Samsun ve Ordu Büyükşehir belediyelerinin yanı sıra 16 ilin belediye başkan adayları açıklanmış olacak. Diğer illerin adayları ise 15 Ocak’ta Ankara’da yapılacak aday tanıtım toplantısında belli olacak. Adaylıklarla ilgili çalışmalar devam ederken, Cumhur İttifakı ortaklarıyla seçim işbirliğine yönelik müzakereler de tüm hızıyla sürüyor.

Pazartesi netleşecek

AK Parti, MHP ile yaptığı 13 ayrı görüşmede 59 ilde yerel seçim ittifakı kararı aldı. 30 büyükşehirde Manisa ve Mersin dışındaki tüm illerde MHP’nin AK Parti adayını destekleyeceği seçim işbirliği kapsamında, 51 il belediyesinin 5’inde Cumhur İttifakı adına MHP’nin adayı yarışacak.

AK Parti ve MHP, belirlenen 22 ilde ise seçime ayrı ayrı girecek. AK Parti’de HÜDA PAR ile bölgesel işbirliği için görüşmeler sürerken, YRP’nin yeniden ittifaka dahil olup olmayacağı merak ediliyor.

YRP Lideri Fatih Erbakan, dün partisinin genel merkezinde düzenlenen İl Başkanları Toplantısı’nda, ittifaka ilişkin “Pazartesi günü sadece İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediye başkanlığı için bir işbirliği olur mu olmaz mı onun bir netleşmesi söz konusu olacak. Eğer bir anlaşma olmazsa, bizim Ankara, İstanbul ve İzmir’de büyükşehir belediye başkan adaylarımız seçimlere girecek. 450 beldede 900 ilçede ve diğer illerimizde kendi adaylarımızla seçimlere gireceğiz” dedi.

1.5 milyondan fazla oy almıştı

Yeniden Refah Partisi, 14 Mayıs seçimlerinde Türkiye genelinde 1.5 milyondan fazla oy almış ve yüzde 2.90 oy oranına ulaşmıştı. Parti, İstanbul’da 330 bin, Ankara’da 103 bin, İzmir’de 27 bin seçmenden oy almıştı. AK Parti ile pazartesi günü son kez masaya oturulacağını belirten Erbakan anlaşma olmazsa kendi adaylarıyla seçime gireceklerini söyledi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx