Yeniden Değerleme Oranı Belli Oldu, Vergi Zammı Öne Çekildi: “İhtiyaç Duyduk”

MTV, emlak vergisi, pasaport harçları, gelir vergisi, araç muayene ücreti gibi kalemler, ocak ayında Yeniden Değerleme Oranı ölçüsünde zamlanıyordu. Gelir İdaresi Başkanlığı, sürpriz bir karar alarak ocak ayında yapılması beklenen zammı ileriye aldı. Yüzde 34,80 olarak belirlenen Yeniden Değerleme Oranı ile birlikte birçok kaleme zam geldi.

Her yıl Ekim ayı itibarıyla yurt içi üretici fiyat endeksinin (Yİ-ÜFE) son on iki aylık ortalamasına göre belirlenen artış, izleyen yılda yani Ocak ayında uygulanacak yeniden değerleme oranını veriyordu.

Yeniden Değerleme Oranı (YDH) ile birlikte ne kadar zam olacağı belli oluyor ve zamlı vergiler ocak ayı itibariyle ödeniyordu.

Mynet’te yer alan habere göre; 2023 yılı üçüncü geçici vergi döneminde uygulanacak Yeniden Değerleme Oranı yüzde 34,80 olarak tespit edildi ve buna göre Kasım ayında ikinci taksit ödemesi süresi yaklaşan ve en düşük 2.120 TL olan MTV ile ek MTV ücretleri de değişti. Yüzde 34,80’lik zam ile MTV ve ek MTV’de ikinci taksit ücreti ve 2.857 oldu. Toplamda ise 5.715 TL ödeme yapılacak.

Alınan bu kararla birlikte, pasaport harcı, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, araç muayene ücretleri ve gelir vergisi de ocak ayını beklemeden zamlı olarak ödenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx