Yoğun Bombardıman Başladı… BM’den Korkutan Gazze Açıklaması!

BM Genel Sekreteri Guterres, kapalı oturumla Gazze’deki gelişmelerin ele alınacağını BM Güvenlik Konseyi öncesinde basına açıklamada bulundu.

Gazze’deki durumun iyice kötüleştiğine dikkati çeken Guterres, “Hamas’ın korkunç terör saldırısının 1200’den fazla kişinin can kaybına yol açtığını”, bunun ardından da Gazze’ye yönelik yoğun bombardımanın başladığını ifade etti.

“SAVAŞLARIN BİLE KURALLARI VARDIR”

Guterres, bunun Gazze halkının tümünü “acı ve kaos”a sürüklediğini belirterek, “Savaşların bile kuralları vardır. Uluslararası insani hukuk ve insan hakları hukukuna saygı gösterilmeli. Siviller korunmalı ve kalkan olarak kullanılmamalı.” dedi.

Bölgedeki liderlerle irtibat halinde olduğunu ifade eden Guterres, Gazze’ye insani yardım erişiminin acilen sağlanması gerektiğini kaydetti.

BM personeli ve ortaklarının Gazze halkına yardım sağlamak için kesintisiz çalıştığını belirten Guterres, “Gıda ve barınağın bulunmadığı, tam kuşatma altında olan bir alana 1,1 milyon kişiyi taşımak çok tehlikeli ve kimi koşullarda mümkün değil.” ifadesini kullandı.

“KALICI BİR ÇÖZÜM BULMA ZAMANI”

Guterres, şiddete yol açan suçlayıcı ve dışlayıcı söylemlerin hiçbir zaman kabul edilemez olduğuna da işaret ederek, her türlü nefret söylemine karşı çıkılması gerektiğinin altını çizdi.

BM Genel Sekreteri, “Bu uluslararası toplumun bir araya gelerek sivillerin korunmasını sağlama ve bitmeyen döngü ve yıkıma kalıcı bir çözüm bulma zamanı.” diyerek sözlerine son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx